A block of unknown mass is attached to a spring with a springconstant of 6.00 N/
ID: 1726361 • Letter: A
Question
A block of unknown mass is attached to a spring with a springconstant of 6.00 N/m and undergoessimple harmonic motion with an amplitude of 12.0 cm. When the block is halfway between itsequilibrium position and the end point, its speed is measured to be31.0 cm/s. (a) Calculate the mass of the block.1 kg
(b) Calculate the period of the motion.
2 s
(c) Calculate the maximum acceleration of the block.
3 m/s2 (a) Calculate the mass of the block.
1 kg
(b) Calculate the period of the motion.
2 s
(c) Calculate the maximum acceleration of the block.
3 m/s2
Explanation / Answer
Spring constant , K = 6 N/m Amplitude, A = 12 cm = 0.12 m Velocity at the midway, V = 31 cm/s =0.31m/s At the midway, Y = A / 2 = 0.06 m Velocity, V = ( A 2 -Y 2 ) 0.31 = ( 0.12 2 - 0.06 2 ) 0.31 = ( 0.0144 - 0.0036 ) 0.31 = * 0.1039 Angular frequency, = 2.98 rad/s (a) Spring constant, K = m 2 Mass, m = K / 2 = 6 / 2.9 2 = 0.71 kg (b) Time-period, T = 2 / = 2 / 2.98 = 2.11 s (c) Maximum acceleration, a = 2A = 2.98 2 * 0.12 = 1.07 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.