A block of mass m=8.50 kg is launched with an initial speed of 10.0 m/s at the b
ID: 1282753 • Letter: A
Question
A block of mass m=8.50 kg is launched with an initial speed of 10.0 m/s at the bottom of an inclined plane of angle a=15.0 degrees. The ramp has a coefficient of kinetic friction of 0.400. (a) how much TIME does it take for the block to come to rest (before possibly sliding back down)? (B) what maximum VERTICAL HEIGHT does the block reach?A block of mass m=8.50 kg is launched with an initial speed of 10.0 m/s at the bottom of an inclined plane of angle a=15.0 degrees. The ramp has a coefficient of kinetic friction of 0.400. (a) how much TIME does it take for the block to come to rest (before possibly sliding back down)? (B) what maximum VERTICAL HEIGHT does the block reach? ****Do not use conservation of energy to solve this problem
Explanation / Answer
deccn of block =gsinthta+ugcosthta=6.33
t=v/deccn=10/6.33=1.58s
d=v^2/2deecn=100/(2*6.33)=7.9m
h=dsin15=2.04m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.