A block of mass m1 = 34.5 kg on a horizontal surface is connected to a mass m2 =
ID: 2118796 • Letter: A
Question
A block of mass m1 = 34.5 kg on a horizontal surface is connected to a mass m2 = 13.1 kg that hangs vertically as shown in the figure below. The two blocks are connected by a string of negligible mass passing over a frictionless pulley. Assume that the horizontal surface is smooth. (a) What is the acceleration of the hanging mass? (Enter the magnitude only.) ____________m/s2 (b) Determine the tension in the cord. (Enter the magnitude only.) Consider Newton's Second Law for each mass. _________N
*****PLEASE SHOW YOUR WORK*****
Explanation / Answer
m2g - T=m2a
T=m1a
So 13.1*9.8 - 34.5a=13.1a
So a=2.697 m/s^2
T=m1a=93.04 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.