A block of mass m1 = 38 kg on a horizontal surface is connected to a mass m2 = 2
ID: 1279978 • Letter: A
Question
A block of mass m1 = 38 kg on a horizontal surface is connected to a mass m2 = 22.2 kg that hangs vertically as shown in the figure below. The two blocks are connected by a string of negligible mass passing over a frictionless pulley. The coefficient of kinetic friction between m1 and the horizontal surface is 0.27. (Assume gravity acts toward the +y direction and the +x-axis is parallel to the surface and to the right.)
(a) What is the acceleration of the hanging mass? (Indicate the direction with the sign of your answer.) m/s2
(b) Determine the tension in the cord. (Indicate the direction with the sign of your answer.) N
Explanation / Answer
mg - T = ma
(22.2 * 9.8) - T = 22.2 * a
T = 217.56 - 22.2 a -------------------(1)
In the horizontal T - mu m g = ma
T - (0.27)(38)(9.8) = (38)a
T - 100.55 = 38 a --------------------(2)
217.56 - 22.2 a - 100.55 = 38 a
117.01 = 60.2 a
a = 1.94 m/s2
---------------------------------------
T = 217.56 - 22.2 (1.94)
T = 174.49 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.