A block of mass m slides down a 30 o incline from a height h (starting from rest
ID: 2244693 • Letter: A
Question
A block of mass m slides down a 30o incline from a height h (starting from rest). At the bottom, it strikes a mass M = 3m which is at rest on a horizontal surface (Fig. 5). Assume a smooth transition at the bottom of the incline. If the collision is elastic, and friction can be ignored determine:
(a) the speed of the mass m just before the collision
(b) the speeds of the two blocks after the collision
(c) how far back up the incline the smaller mass m will go,
Explanation / Answer
1. height h=30 sin(30) = 30 * 1/2 =15 m
velocity u = sqrt(2*g*h) = sqrt( 2*9.8*15) = 17.14 m/s
2. Using v1 = (m1-m2)/(m1+m2) u1 + 2m2u2/(m1+m2)
u1=17.14 and u2=0
v1 = (-2m/4m)*17.14 = -8.5 m/s
v2 = (m2-m1)/(m1+m2) u2 + 2m1u1/(m1+m2)
v2 = (2m/4m)*17.14
= 8.5 m/s
3.
accelaration a = -g sin 30 = -4.9 m/s^2
s= (v^2 - u^2)/2a
= -73.5/(-9.8)
= 7.5 mtr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.