A block of mass m=4.0 kg moves uo a slope of theta =30 degrees. the coefficient
ID: 1355211 • Letter: A
Question
A block of mass m=4.0 kg moves uo a slope of theta =30 degrees. the coefficient of kinetic friction between the block and the incline is Mk= .1 and the magnitude of a pushing force along the direction of the slope is Fp= 35N .
A) draw a free body diagram for the block
B) Choose the x axis parrallel to the slope and the y-axis as perpendicular to the slope. What are the x and y components of the net force on the block, Fxnet, Fynet?
C) find the magnitude of the normal force, n.
D) find the magnitude of the friction force, Ff.
E) calculate the acceleration of the block, a
Explanation / Answer
A)
B) Fnetx = Fp - m*g*sin(30) - mue_k*m*g*cos(30)
= 35 - 4*9.8*sin(30) - 0.1*4*9.8*cos(30)
= 12 N
Fnety = 0
C) Normal force = m*g*cos(30)
= 4*9.8*cos(30)
= 33.95 N
D) Ff = mue_k*m*g*cos(30)
= 0.1*33.95
= 3.395 N
E) a = Fnetx/m
= 12/4
= 3 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.