A block of moss 5.00 kg is pushed across a rough horizontal surface from point A
ID: 2078266 • Letter: A
Question
A block of moss 5.00 kg is pushed across a rough horizontal surface from point A to point B by a force of magnitude P = 40.0 N at an angle 30.0 degree below the horizontal, as shown in the figure. There is no friction between the block and the floor, the points A and B are 8.00 m apart. i. How much work is done on the block by the force P between A and B? ii. If the speed of the block was already 3.00 m/s to the right when the block was at point 'A'. what will be its kinetic energy when it Is at point 'B'?Explanation / Answer
M=5kg F=40N s=8m
Fcos30 wil do the work done so
W=40 ×cos30×8=277.13J
Acc to work energy ttheorm
Work done = change in K.E.
277.13=1/2mv^2-1/2mu^2
1/2mv^2= 299.63
V=10.9m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.