A reaction A(aq) + B(aq) C(aq) has a standard free-energy change of -3.37 kJ/mol
ID: 958636 • Letter: A
Question
A reaction A(aq) + B(aq) C(aq) has a standard free-energy change of -3.37 kJ/mol at 25degreeC. What are the concentrations of A, B, and C at equilibrium if, at the beginning of the reaction, their concentrations are 0.30 M, 0.40 M, and 0 M. respectively? How would your answers above change if the reaction had a standard free-energy change of +3.37 kJ/mol? concentrations would be lower. All concentrations would be higher. There would be no change to the answers. There would be more A and 8 but less C. There would be less A and B but more C.Explanation / Answer
At equilibrium K = product / reactants
A+ B--- > C
I 0.30 0.40 0.0
E 0.30-X 0.40 –X X
K = X/(0.30-X)(0.40-X)
Here dG = -3.37 kJ/ mol or -3.73*10^3 J/mol
delta G = -RT*ln(K)
8.3145
JK1mol1
-3.73*10^3 = -298*R*ln(x/(0,3-x)(0,4-x))
x = 0.157
At equilibrium
A :0.30- X= 0.30- 0.157
=0.143
B :0.40- X= 0.40- 0.157
=0.243
C=X=0.157
If the sign of free energy changed then reaction will reverse means there would be more A and B and less C.
8.3145
JK1mol1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.