Dry nitrogen is pumped into a glove box to protect an oxygen-sensitive experimen
ID: 910450 • Letter: D
Question
Dry nitrogen is pumped into a glove box to protect an oxygen-sensitive experiment inside. The box is maintained at a slight positive pressure of 6 in. H2O to prevent air from backdiffusing into the box through a vent line. Let’s say we connect the box to a standard-size gas cylinder (1.75 ft3 - initially filled to 3000 psia N2). If the gas contents of the box must be replaced every 10 minutes and the box is 1 m3 (sitting in a 25 °C lab), how much N2 flow is required in g/min? How long will the gas bottle last? Perform your calculations assuming that nitrogen is: (a) an ideal gas.
Explanation / Answer
N2 gas cylinder :
V = 1.75 ft3 = 0.0496 m3
P = 3000 psia = 204.14 atm = 2.06845 x107 Pa
T = 25 DegC = 298 K
Heence moles of N2 in the cylinder, n = PV/RT = (2.06845 x107 Pa x 0.0496 m3 ) / 8.314 Jmol-1K-1 x 298K
= 414.1 mol N2
Molecular mass of N2 = 28 g/mol
Hence mass of N2 inside the cylinder = 414.1 mol N2 x28 g/mol = 11595 g
Glove box :
V = 1 m3
P = 6 in. H2O = 0.0147352 atm = 1493 Pa
T = 25 DegC = 298 K
Moles of N2 gas required to maintain 6 in. H2O pressure, n = PV/RT
= (1493 Pa x 1 m3 ) / (8.314 Jmol-1K-1 x 298K)
= 0.603 mol N2
Hence mass of N2 = 0.603 mol N2 x 28 g/mol = 16.9 g
Now 16.9 g N2 needs to be repalced in every 10 min.
Hence mass of N2 flow required per minute = 16.9g /10 g = 1.69 g N2/min (answer)
16.9 g N2 lasts for 10 minute
Hence 11595 g of N2 that will last = (10 min / 16.9 g ) x 11595 g = 6861 min (answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.