Dry ice is sometimes used for special effects to form a \"fog\" as it sublimes f
ID: 713753 • Letter: D
Question
Dry ice is sometimes used for special effects to form a "fog" as it sublimes from the solid to the gaseous state. If 99.0 grams of dry ice is used to generate this "fog", how many torr of pressure will be exerted by the gaseous carbon dioxide once all of the dry ice sublimes? Assume the volume of the auditorium where the fog is generated is 1.24 x 105 m3and the temperature is 22°C. (Enter your answer using either standard or scientific notation. For scientific notation, 6.02 x 1023 is written as 6.02E23.) Numeric Answer:Explanation / Answer
mass of dry ice = 99.0 g
moles of dry ice = 99.0 / 44.01 = 2.25 mol
volume = 1.24 x 10^5 m3 = 1.24 x 10^8 L
temperature = 22 oC = 295 K
P V = n R T
P x 1.24 x 10^8 = 2.25 x 0.0821 x 295
P = 4.40 x 10^-7 atm
pressure = 3.34 x 10^-4 torr
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.