Dry ice is solid carbon dioxide; it vaporizes at room temperature and normal pre
ID: 896767 • Letter: D
Question
Dry ice is solid carbon dioxide; it vaporizes at room temperature and normal pressures to the gas. Suppose you put 32.3 g of dry ice in a vessel fitted with a piston, and it vaporizes completely to the gas, pushing the piston upward until its pressure and temperature equal those of the surrounding atmosphere at 17.6 °C and 751 mm Hg. Calculate the work done by the gas in expanding against the atmosphere. Neglect the volume of the solid carbon dioxide, which is very small in comparison to the volume of the gas phase.
Explanation / Answer
No of moles of CO2 = 32.3/44 = 0.734 mole.
so that,
volume of gas = V = nRT/P
P = 751 MMhg = 0.98816 Atm
R = 0.0821 l.atm.k-1.mol-1
T = 17.6 °C = 290.6
n = 0.734 mole
V = 0.734*0.0821*290.6/0.98816 = 17.72 L
isotherma irreversible work done = PDV
P = 751 MMhg = 0.98816 Atm
DV = V2-v1
v2 = final volume = 17.72 l
V1 = initial volume = 0 l
DV = 17.72 L
w = -0.98816*17.72 = -17.51 l.atm
1 l.atm = 101.2 joule
w = -17.51*101.2 = -1.772 kj
work done by the gas= -1.772 kj
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.