Drug use among air traffic controllers is discouraged and tests are conducted to
ID: 3128159 • Letter: D
Question
Drug use among air traffic controllers is discouraged and tests are conducted to monitor drug use. The probability a particular urine test used to screen for drug use gives a positive reading is 0.85 in cases in which the person is a drug user, and the probability this test gives a positive reading is 0.12 in cases in which the person is not a drug user. It is thought that the probability of drug use among air traffic controllers is 0.007 (less than 1%). If an air traffic controller selected at random tests positive for drug use, what is the probability that the person selected actually IS a drug user? State your answer to 3 places of decimal.
Explanation / Answer
Let
D = drug user
P = tests positive
Hence,
P(P) = P(D) P(P|D) + P(D') P(P|D') = 0.007*0.85 + (1-0.007)*0.12 = 0.12511
Hence,
P(D|P) = P(D) P(P|D)/P(P) = 0.007*0.85/0.12511 = 0.047558149 = 0.048 [ANSWER]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.