A mass spectrometer similar to the one in the figure below is designed to separa
ID: 776707 • Letter: A
Question
A mass spectrometer similar to the one in the figure below is designed to separate protein fragments. The fragments are ionized by removinga single electron and then enter a 0.90 T uniform magnetic field at a speed of 2.9 × 105 m/s. If a fragment has a mass 70 times the mass of the proton, what will be the distance between the points where the ion enters and exits the magnetic field? and aceleated o maws follow pah of a particalar velocity of differest are selected to enter n Ouly ioas of a panicular mass reach the exit slit aad continse to the detectoExplanation / Answer
KE = PE
0.5 mv^2 = eV
or v = sqrt(2eV/m)
apply centripetal force = magnetic force
i.e mv^2/r = qvB,
where m = mass o the charged particle
v = velocity, r = radius ,
q = charge = 1.6*10^-19 C
B = magnetic field
so now , r = mv/qB
Put values
r=70*1.67e-27 * 2.9e5 /(1.6e-19 * 0.90)
r = 0.235 m
so total disatnce = diameter = 2r = 2*0.235=0.47 m
= 47 cm
I hope help you.....
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.