A mass on a spring with constant 2.76N/m vibrates with position given by the equ
ID: 1726459 • Letter: A
Question
A mass on a spring with constant 2.76N/m vibrates with position given by the equation x = (5.00cm) cos(3.80t rad/s). (a) During the first cycle, for 0 <t < 1.65 s, just when isthe system's potential energy of the system changing most rapidlyinto kinetic energy?first time 1 s second time 2 s
(b) What is the maximum rate of energy transformation?
3 mW (a) During the first cycle, for 0 <t < 1.65 s, just when isthe system's potential energy of the system changing most rapidlyinto kinetic energy?
first time 1 s second time 2 s
(b) What is the maximum rate of energy transformation?
3 mW first time 1 s second time 2 s
Explanation / Answer
We havepotential energy U = 1/2kx^2 = (1/2)(2.76N/m)(0.05mcos3.8trad/s)^2 = 0.00345cos23.8t Now we need to findthe time where the change in the potential energy is maximum Now dU/dt =0.00345*2cos3.8t*-sin3.8t = -0.00345sin7.6t Now the change is maximum when sin7.6t is 1 therefore 7.6t= /2 or 7.6t = 5/2 or t = 0.206sand t = 1.03s
Maximum rate of energy tranfer is 0.00345W
Hope this helps you
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.