A mass of 429g is on a horizontal surface with mu_k=0.160, and is in contact wit
ID: 2280935 • Letter: A
Question
A mass of 429g is on a horizontal surface with mu_k=0.160, and is in contact with a lightweight spring with a spring constant of 646N/m which is compressed. When the spring is released, it does 5.46J of work on the mass while returning to its equilibrium position. Calculate the distance the spring was compressed. Thanks A mass of 429g is on a horizontal surface with mu_k=0.160, and is in contact with a lightweight spring with a spring constant of 646N/m which is compressed. When the spring is released, it does 5.46J of work on the mass while returning to its equilibrium position. Calculate the distance the spring was compressed. ThanksExplanation / Answer
0.5*K*A^2 = 5.46
0.5*646*A^2 = 5.46
A = 0.13 m
A = 13 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.