A mass of 0.50 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizont
ID: 1553764 • Letter: A
Question
A mass of 0.50 kg is attached to a spring and set into oscillation on a horizontal frictionless surface. The simple harmonic motion of the mass is described by x(t) = (0.46 m)cos[(18 rad/s)t]. Determine the following.
(a) amplitude of oscillation for the oscillating mass m
(b) force constant for the spring N/m
(c) position of the mass after it has been oscillating for one half a period m
(d) position of the mass one-third of a period after it has been released m
(e) time it takes the mass to get to the position x = 0.10 m after it has been released s
Explanation / Answer
a) Amplitude A = 0.46 m
b) k = m w2 = 0.50 * 182= 162 N/m
c) T = 2 pi / w
x = 0.46 * cos pi = -0.46 m
d) x = -0.23 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.