A mass m= 3.75 kg is attached to a rope which is wound around a disk. As the mas
ID: 2204041 • Letter: A
Question
A mass m= 3.75 kg is attached to a rope which is wound around a disk. As the mass, falls from rest, the disk begins to rotate. The disk has a radius R= 13.2 cm and a mass M= 8.92 kg. The mass of the rope may be ignored. The disk rotates without friction around an axis that goes through its center. 1)What is the moment of inertia of the disk when it rotates about an axis that goes through its center? 2)What is the linear acceleration of the mass m as it is falling? 3)What is the angular acceleration of the disk as the mass m is falling? 4)What is the tension in the string while the mass m is falling. 5)If the mass m starts at rest, what will be the angular momentum of the disk after the mass has fallen 75.0 cm? 6)If the mass m starts at rest, what will be the kinetic energy of the disk after the mass has fallen 75.0cm?Explanation / Answer
a) (8.92*.132^2)/2,,, b) 3.75g - T = 3.75a,,,,,,T*.132 = (8.92*.132^2)/2 *a/.132,,,,from here you can get a.. c) alpha = a/.132,, d) from part b you can get T,, e) w^2 = 2*alpha*.75,,, angular momentum = (8.92*.132^2)/2 * w,,, f) .5 * (8.92*.132^2)/2 * w^2,,
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.