A mass m= 1.1 kg hanging from a spring with spring constant k = 6 N/m. The mass
ID: 2023416 • Letter: A
Question
A mass m= 1.1 kg hanging from a spring with spring constant k = 6 N/m. The mass is also attached to a paddle which is emersed in a tank of water with a total depth of 33 cm. When the mass oscillates, the paddle acts as a damping force given by -b(dx/dt) where b= 290 g/sec. Suppose the mass is pulled down a distance 0.8 cm and released.a) What is the time required for the amplitude of the resulting oscillations to fall to one third of its initial value?
b) How many oscillations are made by the block in this time?
I know that the equation to use is A(t)=A(0)e^(-bt/2m) but I'm not exactly sure how to apply this. And I also do recognize, for part b, that the frequency is not changed during dampening.
Explanation / Answer
test
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.