A mass on a spring vibrates in simple harmonic motion at a frequency of 6 Hz and
ID: 2078822 • Letter: A
Question
A mass on a spring vibrates in simple harmonic motion at a frequency of 6 Hz and an amplitude of 7 cm. If a timer is started when its displacement is a maximum (hence x = 7 cm when t = 0), what is the displacement of the mass when t = 2.4 s? -5.663 cm -17.5 cm 12.6 cm 4 cm 4.32 cm A 34 gm cube of ice, initially at 0 degree C is dropped into 220 gm of water in a 110 gm aluminum container, both initilly at 25 degree C. What is the final equilibrium temperature? (Specific heat for aluminum is 0.215 cal/gm-C degree and L_f = 80 cal/gm.) 13.84 degree C 5.3856 degree C 11.333333 degree C 24 degree C 14.45 degree CExplanation / Answer
19
SInce it is SHM
Equation of SHM is
x=Acos(wt)
A=7 cm
w=2*pi*6=37.7 rad/s
x=7cos(37.7t)
at t=2.4 sec
we got
x=-5.663 cm
so (A) is correct
20
let the final tem is T
Heat lost =heat gained
34*80 +34*T=220*1*(25-T) + (110*0.215*(25-T)
we got T=12.14 C
None of the answer is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.