A mass of 349g is on a horizontal surfacewith mu_k=0.150, and is in contact with
ID: 1739919 • Letter: A
Question
A mass of 349g is on a horizontal surfacewith mu_k=0.150, and is in contact with a lightweight spring with aspring constant of 694N/m which is compressed. When the spring isreleased, it does 1.25J of work on the mass while returning to itsequilibrium position. Calculate the distance the spring wascompressed. A mass of 349g is on a horizontal surfacewith mu_k=0.150, and is in contact with a lightweight spring with aspring constant of 694N/m which is compressed. When the spring isreleased, it does 1.25J of work on the mass while returning to itsequilibrium position. Calculate the distance the spring wascompressed.Explanation / Answer
Given that the mass of body is m = 349 g = 0.349kg Thecoefficent of kinetic friction is k = 0.15 Thespring constant is K = 694 N/m The work done is W = 1.25 J ---------------------------------------------------------------------------- The work done due to all force is W = (1/2)kx2 +work done due to friction 1.25J = (1/2)kx2 -mg*x 2.5J = (694 N/m)x2-(0.15)(0.349kg)(9.8m/s2)x x2 -0.00073x- 0.0036 J = 0 Then we get x = 0.06 m This is thecompressed distance of the spring .Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.