A mass resting on a horizontal, frictionless surface is attached to one end of a
ID: 1553730 • Letter: A
Question
A mass resting on a horizontal, frictionless surface is attached to one end of a spring; the other end is fixed to a wall. It takes 3.4 J of work to compress the spring by 0.14 m. If the spring is compressed, and the mass is released from rest, it experiences a maximum acceleration of 12 m/s^2. Find the value of the spring constant. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Find the value of the mass. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
a)
workdone = energy =1/2*K*x_max^2
3.4=1/2*k*0.14^2
==>
K=346.94 N/m
b)
a_max=w^2*x_max
12=w^2*0.14
==> w=9.26 rad/sec
now,
1/2*k*x_max^2=1/2*m*v_max^2
3.4=1/2*m*(w*x_max)
3.4=1/2*m*(9.26*0.14)
===> mass, m=5.24 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.