A mass oscillates on a spring with a period T and an amplitude 0.48cm. The mass
ID: 2263963 • Letter: A
Question
A mass oscillates on a spring with a period T and an amplitude 0.48cm. The
mass is at the equilibrium position x = 0 at t = 0, and is movingin the positive direction.
Where is the mass at the times (a) t = T 8, (b) t = T 4, (c) t = T2 and (d) t = 3T 4? (e) Plot your
results for parts (a) through (d) with the vertical axisrepresenting position and the horizontal
axis representing time.
I just need help figuring out how to plot the graph....i understand what the x values are but how do i know the y values?
Explanation / Answer
Given T=T, A=0.48cm
? = -?/2 since x=0@t=0
? = 2?/T
The position of SHM is given by:
x(t) = Acos(?t+?)
x(3T/4) = 0.48cos((2?/T)(3T/4)+(-?/2))
x = 0.48cos(?) = -0.48
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.