A mass sitting on a horizontal, frictional surface is attached toone end of a st
ID: 1670658 • Letter: A
Question
A mass sitting on a horizontal, frictional surface is attached toone end of a string, the other end of a wall. 6.0 J of work isrequired to compress the spring 0.14 m. If the mass is releasedfrom rest with the spring compressed, it experiences a maximumacceleration of 13 m/s2a) Find the value of the spring constant
b) Find the value of the mass
Explanation / Answer
(a) We know that Work done W = 0.5kx2 ==> k = 2 W / x2 = 2 * 6 / 0.14*0.14 = 612.24 N / m (b) We know that F = kx ==> ma = kx ==> m = k x / a = 612.24 * 0.14 / 13 = 6.593 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.