A mass spectrometer similar to the one in the figure below is designed to separa
ID: 1281204 • Letter: A
Question
A mass spectrometer similar to the one in the figure below is designed to separate protein fragments. The fragments are ionized by removing a single electron and then enter a 0.87 T uniform magnetic field at a speed of 3.9 x 105 m/s. If a fragment has a mass of 65 times the mass of the proton, what will be the distance between the points where the ion enters and exits the magnetic field?
A mass spectrometer similar to the one in the figure below is designed to separate protein fragments. The fragments are ionized by removing a single electron and then enter a 0.87 T uniform magnetic field at a speed of 3.9 x 10^5 m/s. If a fragment has a mass of 65 times the mass of the proton, what will be the distance between the points where the ion enters and exits the magnetic field?Explanation / Answer
KE = PE
0.5 mv^2 = eV
or v = sqrt(2eV/m)
apply centripetal force = magnetic force
i.e mv^2/r = qvB,
where m = mass o the charged particle
v = velocity, r = radius ,
q = charge = 1.6*10^-19 C
B = magnetic field
so now , r = mv/qB
so r = 65*1.67e-27 * 3.9e5 /(1.6e-19 * 0.87)
r = 0.304 m
so total disatnce = diameter = 2r = 2*0.304 =0.608 m = 60.8 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.