The forensic technician at a crime scene has just prepared a luminol stock solut
ID: 502254 • Letter: T
Question
The forensic technician at a crime scene has just prepared a luminol stock solution by adding 17.0 g of luminol a total volume of 75.0 mL of H_2 O. What is the molarity of the stock solution of luminol? Express your answer with the appropriate units. molarity of luminol solution = Before investigating the scene, the technician must dilute the luminol solution to a concentration of 4.00 times 10^-2 M. The diluted solution is then placed in a spray bottle for application on the desired surfaces. How many moles of luminol are present in 2.00 L of the diluted spray? Express your answer with the appropriate units. moles of luminol =Explanation / Answer
A)
m = 17 g of luminol
V = 75 mL of water
then
M = mol / V
mol = mass/MW =
MW luminol = 177.16 g/mol
so
mol = 17/177.16 = 0.0959584 mol
now
V= 75 mL = 0.075 L
M = 0.0959584/0.075
M = 1.2794 m of luminol
B)
for dilution
M2 = 4*10^-2 M
so
M1*¨V1 = M2*V2
1.2794*75 = 0.04*V2
V2 = 1.2794*75 /0.04
V2= 2398.875 mL =
calculate moles
mol = M*V = (2398.875*10^-3)(4*10^-2) = 0.095955 moles will be present
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.