The force shown in the attached figure is the net eastward force acting on a bal
ID: 2139725 • Letter: T
Question
The force shown in the attached figure is the net eastward force acting on a ball. The force starts rising at t = 0.020 s, falls back to zero at t = 0.062 s, and reaches a maximum force of 55 N at the peak. Determine with an error no bigger than 25% (high or low) the magnitude of the impulse (in N-s) delivered to the ball. Hint: Do not use J = F?t. Look at the figure. Find the area of a nearly equally sized triangle. SHOW WORK
Explanation / Answer
area = 0.5*55*(0.062-0.02) = 1.155 N.s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.