The force component F cos reaches a maximum at s = 0.306 m. Find the percentage
ID: 1973843 • Letter: T
Question
The force component F cos reaches a maximum at s = 0.306 m. Find the percentage of the total work that is done when the bowstring is moved in the following ways.(about 242 squares total from 0 - .500 m)
http://www.webassign.net/CJ/6-22fig.gif
(a) from s = 0 to 0.306 m
(b) from s = 0.306 to 0.500 m The force component F cos reaches a maximum at s = 0.306 m. Find the percentage of the total work that is done when the bowstring is moved in the following ways.
(about 242 squares total from 0 - .500 m)
http://www.webassign.net/CJ/6-22fig.gif
(a) from s = 0 to 0.306 m
(b) from s = 0.306 to 0.500 m
Explanation / Answer
Work for a variable force is ?F•ds, or ?Fcos?ds. If you don't know calculus, it's basically the area under the curve. Since there isn't an actual function given for Fcos?, just estimate it by counting the number of squares under the curve (including all the fractions of squares that are split by the curve). Then each square is 9 N by 2.78 x 10^-2 m. So the work (W = Fd) for each square is 9 x 2.78 x 10^-2 = 0.2502 Joules. So the number of squares times the work per square is the total work.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.