The force shown in the attached figure is the net eastward force acting on a bal
ID: 2141382 • Letter: T
Question
The force shown in the attached figure is the net eastward force acting on a ball. The force starts rising at t = 0.020 s, falls back to zero at t = 0.062 s, and reaches a maximum force of 55 N at the peak. Determine with an error no bigger than 25% (high or low) the magnitude of the impulse (in N-s) delivered to the ball. Hint: Do not use J = F?t. Look at the figure. Find the area of a nearly equally sized triangle.
the picture has force on the left with the max being 55 then a parabola starting at .02 and ending at .062 with the max of 55.
Explanation / Answer
Where is fig???
Draw a vertical line from the peak (20 N) down to the x-axis (= time).
Calculate the area of each triangle, and add the areas:
If the graph is symmetrical: Area of each triangle = 20(0.025)/2 = 0.25 Newton-seconds
Impulse = 0.50 Newton-seconds.
If the force is not a linear function of time, you will need to sketch an equivalent triangle.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.