The force exerted by the wind on the sails of a sailboat is 100 N at 80º south f
ID: 1785128 • Letter: T
Question
The force exerted by the wind on the sails of a sailboat is 100 N at 80º south from east while the water exerts a force of 220 N at 10º south from west. All angles are measured relative to the positive x axis. If the boat has a mass of 350 kg:
a) What are the magnitude and direction of its acceleration?
b) Assuming that the boat is at the coordinate origin at t = 0, what is its displacement in 4.0 seconds if the initial velocity was 1.0 m/s due north?
**A picture would help me A LOT in understanding this problem**
Explanation / Answer
Horizontal component of forces = Fh = 100*cos80 – 220*cos10 = -199.3 N
Vertical component of forces = Fv = -100*sin80 – 220*sin10 = -136.7 N
Magnitude = F = sqrt(Fh^2 + Fv^2) = 241.7 N
Angle = arctan(136.7/199.3) = 34.5 degree
Now acceleration = a = F/m = 241.7/350 = 0.7 m/s^2 at 34.5 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.