The forensic technician at a crime scene has just prepared a luminol stock solut
ID: 1019855 • Letter: T
Question
The forensic technician at a crime scene has just prepared a luminol stock solution by adding 11.0 g of luminol into a total volume of 75.0 mL of H2O. What is the molarity of the stock solution of luminol? Express your answer with the appropriate units. b) Before investigating the scene, the technician must dilute the luminol solution to a concentration of 4.00×102 M . The diluted solution is then placed in a spray bottle for application on the desired surfaces. How many moles of luminol are present in 2.00 L of the diluted spray? c)
Explanation / Answer
molar mass of luminol = 177.16g/mole
no of moles of luminol = W/G.M.Wt
= 11/177.6 = 0.06194moles
volume of solution = 75ml = 0.075 L
Molarity of stock solution of luminol = no of moles/volume in L
= 0.06194/0.075 = 0.8258M
b. no of moles of luminol = molarity *volume in L
= 4*10-2 *2
= 8*10-2 M = 0.08moles >>>> answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.