Two blocks are sliding along a frictionless track. Block A (mass 4.91 kg) is mov
ID: 3898148 • Letter: T
Question
Two blocks are sliding along a frictionless track. Block A (mass 4.91 kg) is moving to the right at 2.30 m/s. Block B (mass 5.89 kg) is moving to the left at 2.76 m/s. Assume the system to be both Block A and Block B.
1) What is the total momentum of the system before the collision? Left or right?
2) What is the total momentum of the system after the collision? left or right?
3) The two blocks stick together and move off together. What is the magnitude and direction of the velocity of the blocks after the collision? Left or Right?
Explanation / Answer
1) Total momentum before collision = (4.91 X 2.3) - (5.89 X 2.76) = -4.9634 kg m/s
So the net momentum is 4.9634 kg m/s towards left
2) After collision the net momentum = 4.9634 kg m/s towards left
This is because of the law of conservation of momentum
3) Magnitude of velocity = 4.9634 / (4.91 + 5.89) = 0.460 m/s towards left
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.