Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. Th
ID: 1619166 • Letter: T
Question
Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. The block of mass m_1 = 4.98 kg is released from the position shown, at height h = 5.00 m above the flat part of the track. Protruding from its front end is the north pole of a strong magnet, which repels the north pole of an identical magnet embedded in the back end of the block of mass m_2 = 9.60 kg, initially at rest. The two blocks never touch. Calculate the maximum height to which m_1 rises after the elastic collision.Explanation / Answer
Given :-
m1 = 4.98 kg
m2 = 9.60 kg
elastic collision ( restitutive coefficient e = 1)
principle of conservation energy
consider at free body of mass m1
Energy at A = Energy at B
m1gh = ½ m1v1²
v1² = 2gh = 2(9.8)(5)
v1 = 9.8995 m/s
e = -(v1' - v2')/(v1 - v2) = 1
e = -(v1' - v2')/(9.8995 - 0) = 1
v2' = 9.8995 + v1'
equation of conserve momentum
m1 v1 + m2 v2 = m1 v1' + m2 v2'
(4.98) v1 + (9.60) (0) = (4.98) v1' + (9.60) v2'
remember v2' = 9.8995 + v1'
(4.98) (9.8995) + (9.60) (0) = (4.98) v1' + (9.60) (9.8995 + v1')
49.2995 = 14.58v1' + 95.0352
v1' = -3.1369 m/s
again, conserve of energy
mgh' = ½ m(v1')²
h' = (v1')²/2g
h' = (-3.1369)²/{2(9.8)}
h' = 0.5 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.