Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. Th
ID: 1599584 • Letter: T
Question
Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. The block of mass m_1 = 4.92 kg is released from the position shown, at height h = 5.00 m above the flat part of the track. Protruding from its front end is the north pole of a strong magnet, which repels the north pole of an identical magnet embedded in the back end of the block of mass m_z = 9.40 kg initially at rest. The two blocks never touch. Calculate the maximum height to which m_1 rises after the elastic collision.Explanation / Answer
speed of m1 when it hits m2
v = sqrt(2gh) = sqrt(2*9.8*5)
= 9.9 m/s
let the speed after collision be v1 and v2
by the conservation of momentum we have
4.92*9.9 + 0 = 4.92*v1 + 9.4v2 -------(1)
velocity of approach = velocity of recess
v2 - v1 = u1 - u2
v2 - v1 = 9.9 ---------(2)
multiply (2) by 4.92 and adding we have
14.32 v2 = 97.416
v2 = 6.8 m/s
v1 = 6.8-9.9 = -3.097 m
so the height reached by m1 after collision = v1^2 /2g
= (3.097^2) / 2*9.8 = 0.49 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.