Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. Th
ID: 1471189 • Letter: T
Question
Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. The block of mass m1 = 5.02 kg is released from the position shown, at height h = 5.00 m above the flat part of the track. Protruding from its front end is the north pole of a strong magnet, which repels the north pole of an identical magnet embedded in the back end of the block of mass m2 = 9.90 kg, initially at rest. The two blocks never touch. Calculate the maximum height to which m1 rises after the elastic collision.
height=_____m
in m1 myExplanation / Answer
Here ,
at the bottom of the ramp
speed of block m1 before collision is u1
u1 = sqrt(2 * g * h )
u1 = 9.9 m/s
let the final speed of m1 and m2 is v1 and v2 after the collision
Using conservation of momentum
5.02 * v1 + 9.9 * v2 = 9.9 * 5.02 ------(1)
as the collision is elastic
v2 - v1 = 9.9 -----(2)
solving for v1 and v2
v1 = -3.23 m/s
v2 = 6.66 m/s
maximum height for m1 = v1^2/(2 * g)
maximum height for m1 = 3.23^2/(2 * 9.8)
maximum height for m1 = 0.532 m
the maximum height to which m1 rises after the elastic collision is 0.532 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.