Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. Th
ID: 1469836 • Letter: T
Question
Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. The block of mass m1 = 5.05 kg is released from the position shown, at height h = 5.00 m above the flat part of the track. Protruding from its front end is the north pole of a strong magnet, which repels the north pole of an identical magnet embedded in the back end of the block of mass m2 = 10.9 kg, initially at rest. The two blocks never touch. Calculate the maximum height to which m1 rises after the elastic collision. m
Explanation / Answer
Two relationships characterize an elastic collision. Kinetic energy and momentum are conserved. As a result, the relative speed of the two bodies has the same magnitude and the opposite direction or sign.
0.5*m*v1i = m*g*h
=> v1i = sqrt(2gh) = 9.8995 m/s, v2i = 0.
vreli = v1i-v2i = 9.8995 m/s
vrelf = - vreli
vCM = v1i*m1/(m1+m2) = 3.13432445138 m/s
v1f = vCM+vrelf*m2/(m1+m2) = -3.63085109714 m/s
h = v1f^2/(2g) = 0.6726061 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.