Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. Th
ID: 1467475 • Letter: T
Question
Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. The block of mass m1 = 5.09 kg is released from the position shown, at height h = 5.00 m above the flat part of the track. Protruding from its front end is the north pole of a strong magnet, which repels the north pole of an identical magnet embedded in the back end of the block of mass m2 = 10.9 kg, initially at rest. The two blocks never touch. Calculate the maximum height to which m1 rises after the elastic collision.
in meters
Explanation / Answer
Given are
M1=5.09kg
H1=5m
M2=10.9kg
H2=?
Step 1—first we will use conservation of energy and then will find the velocity of first block before the collision
So
K1+Ui=Kf+Uf
0+mgh=1/2mv1^2+0
Mgh=1/2mv1^2
V=undrt(2gh)---1
Now since the collision is elastic so K.E and momentum both will be conserved
So
V1f=(m1-m2)v1i/(m1+m2)
Plugging in value of eqn 1 we get
V1f=(m1-m2)/(m1+m2)undrt(2gh)
Now we will use conservation of energy
1/2m1v1^2=m1gh’
H’=v1f^2/2g
=h((m1-m2)/(m1+m2)^2
=h(5.09-10.9/5.09+10.9))^2
=0.132h
=0.132*5
H’=0.660m--answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.