Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. Th

ID: 1451273 • Letter: T

Question

Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. The block of mass m1 = 5.09 kg is released from the position shown, at height h = 5.00 m above the flat part of the track. Protruding from its front end is the north pole of a strong magnet, which repels the north pole of an identical magnet embedded in the back end of the block of massm2 = 9.70 kg, initially at rest. The two blocks never touch. Calculate the maximum height to which m1 rises after the elastic collision.

Explanation / Answer

Two relationships characterize an elastic collision. Kinetic energy and momentum are conserved. As a result, the relative speed of the two bodies has the same magnitude and the opposite direction or sign.
v1i = sqrt(2gh) = 9.90 m/s, v2i = 0.
vreli = v1i - v2i = 9.90 m/s
vrelf = - vreli
vCM = v1i*m1/(m1+m2) = 3.407 m/s
v1f = vCM + vrelf*m2 / (m1+m2) = - 3.09 m/s
h = v1f^2/(2g) = 0.4854 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote