Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. Th
ID: 1440256 • Letter: T
Question
Two blocks are free to slide along the frictionless wooden track shown below. The block of mass m1 = 4.99 kg is released from the position shown, at height h = 5.00 m above the flat part of the track. Protruding from its front end is the north pole of a strong magnet, which repels the north pole of an identical magnet embedded in the back end of the block of mass m2 = 10.6 kg, initially at rest. The two blocks never touch. Calculate the maximum height to which m1 rises after the elastic collision.
________ m
Explanation / Answer
m1 = mass of first block = 4.99 kg
m2 = mass of second block = 10.6 kg
h = height = 5m
u1i = initial velocity of m1
u2i = iniyial velocity of m2 = 0 due to at rest
-----------------------------------------------------------------------
from energy conservation during initial fall of m1
K.Ei + P.Ei = K,Ef + P.Ef
0 + m1*g*h = ( 1/2)*m1*V12 + 0
V1 = ( 2*g*h)1/2 --------------------------------1
now this is the initial velocity of m1 ,with which it collide with m2.
ie u1i = ( 2*g*h)1/2
From elastic collision in 1 - dimension:
V1f = [ ( m1-m2)*u1i / m1+m2 ] + [ 2*m2*u2i / m1+m2]
here V1f = final velocity of m1 ,after collision, u2i = 0 , and by using eq 1
V1f = (m1-m2)*( 2*g*h)1/2 / (m1+m2)
Let new height after collision be h'.
from energy conservation,
(1/2)*m1*V1f2 = m1*g*h'
h' = V1f2 / 2g
= ( (m1- m2) / m1+m2 )2 ( 2gh / 2g) [ put the vlue of Vif]
= ( 4.99- 10.6 / 4.99 + 10.6)2 * 5
= 0.647 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.