A sample survey is designed to estimate the proportion of sports utility vehicle
ID: 2907581 • Letter: A
Question
A sample survey is designed to estimate the proportion of sports utility vehicles being driven in the state of California. A random sample of 500 registrations are selected from a Department of Motor Vehicles database, and 26 are classified as sports utility vehicles.
(a) Use a 95% confidence interval to estimate the proportion of sports utility vehicles in California. (Round your answers to three decimal places.) ______ to _______
(b) How can you estimate the proportion of sports utility vehicles in California with a higher degree of accuracy? (HINT: There are two answers. Select all that apply.)
decrease z?/2 by decreasing the confidence coefficient
increase the sample size n
increase z?/2 by decreasing the confidence coefficient
decrease the sample size n
conduct a non-random sample
decrease z?/2 by increasing the confidence coefficient
increase z?/2 by increasing the confidence coefficient
You may need to use the appropriate appendix table or technology to answer this question.
Explanation / Answer
Solution:- Given that n = 500 , x = 26
p = 26/500 = 0.052 , q = 1-p = q = 0.948
(a) 95% confidence interval for the proportion of sports utility vehicles in california : p +/- Z*sqrt(pq/n)
: 0.052 +/- 1.96*sqrt(0.052*0.948/500)
: 0.033 , 0.071
(b) => increase z?/2 by increasing the confidence coefficient
=> decrease z?/2 by decreasing the confidence coefficient
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.