A sample of solid NH4HS is placed in an empty container and sealed. When heated
ID: 508491 • Letter: A
Question
A sample of solid NH4HS is placed in an empty container and sealed. When heated to 25 C, the solid decomposes as follows : NH4HS (s) = NH3 (g) + H2S (g) The pressure of the container is monitored until it reaches a constant value of .659 atm, and some solid remains as well. a) Write the expression for Kp and calculate its value b) How do we know equilibrium has been established? c) After equilibrium has been established, extra NH3 (g) is added such that the pNH3 is twice that of H2S. What is the pressure of NH3 after equlibrium is reestablished? d) Calculate Kc.
Explanation / Answer
a) Write the expression for Kp and calculate its value
First, Kp:
Kp = P-NH3 * P-H2S
P final = 0.659 atm
Note that this implies:
Ptotal = P-NH3 + P-H2S
and, due to sotichioemtry
P-NH3 = P-H2S
So
Ptotalx = 2x = 0.659
x = 0.659/2 = 0.3295
substitute
Kp = 0.3295/*0.3295
kp = 0.10857025
b) How do we know equilibrium has been established?
The equilibrium has been stablished since:
"until it reaches a constant value of .659 atm,"
meaning, that no reaction/shift will occur
the Rate of change is 0, so this is in equilbirium
c) After equilibrium has been established, extra NH3 (g) is added such that the pNH3 is twice that of H2S. What is the pressure of NH3 after equlibrium is reestablished?
Recalcualte equilbrium:
initially:
P-NH3 = 2*0.3295 = 0.659 atm
P-H2S = 0.3295 atm
after equilibrium shifts:
P-NH3 = 2*0.3295 = 0.659 atm - x
P-H2S = 0.3295 atm - x
substitute in Kp
Kp = P-NH3 * P-H2S
0.10857025 = (0.659 -x) * (0.3295 -x)
solve for x
0.10857025 = (0.659 *0.3295 ) -(0.3295 +0.659 )x + x^2
x^2 -0.9885x + ( 0.2171405-0.10857025 ) = 0
x^2 - 0.9885*x + 0.108570 = 0
x = 0.1222 or 0.866 ; the later can't be since it is too large, will give negative, so choose 0.122
P-NH3 = 2*0.3295 = 0.659 atm - x = 0.659-0.1222 = 0.5368
P-H2S = 0.3295 atm - x = 0.3295 -0.1222 = 0.2073
Proof:
Kp = 0.5368*0.2073 = 0.11127; which is pretty near to 0.10857025, so this must be true
P-NH3 = 0.5368 atm
d) Calculate K
Kc from:
Kp = Kc*(RT)^dn
dn = 2 moles of gas, so n = 2
Kp = Kc*(RT)^dn
0.10857025 = Kc*(0.082*298)^2
Kc = (0.10857025 ) / ((0.082*298)^2) = 0.00018182
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.