A sample of nitrosyl bromide (NOBr) decomposes according to the equation 2NOBr(
ID: 906197 • Letter: A
Question
A sample of nitrosyl bromide (NOBr) decomposes according to the equation
2NOBr(g)2NO(g)+Br2(g)
An equilibrium mixture in a 5.00-L vessel at 100 C contains 3.29 g of NOBr, 3.07 g of NO, and 8.18 g of Br2.
Part A
Calculate Kc.
Part B
What is the total pressure exerted by the mixture of gases?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Part C
What was the mass of the original sample of NOBr?
Express your answer to four significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
Let us find the number of moles of all compund at equilibrium
number of moles of NOBr = mass / molar mass
=3.29/110
= 0.03 mol
[NOBr] = number of moles/volume
= 0.03/5
=0.006 M
number of moles of NO= mass / molar mass
=3.07/30
= 0.102 mol
[NO] = number of moles/volume
= 0.102/5
=0.02 M
number of moles of Br2= mass / molar mass
=8.18/160
= 0.05 mol
[Br2] = number of moles/volume
= 0.05/5
=0.01 M
A)
Kc = [Br2][NO]^2 / [NOBr]^2
= 0.01 * (0.02)^2/ (0.006)^2
= 0.11
B)
Total number of moles = 0.03+ 0.102 + 0.05 = 0.18 mol
use:
P*V = n*R*T
P*5 = 0.18*(0.0821)*(100+273)
P= 1.1 atm
C)
2NOBr(g)<--->2NO(g)+Br2(g)
n 0 0 (initial moles)
n-2x 2x x (moles at eqiuilibrium)
clearly x = 0.05 mol
n-2x = 0.03
n - 2*0.05 = 0.03
n= 0.13 mol
molar mass of NoBr = 110 g/mol
Mass of NoBr = number of moles * molar mass
= 0.13 * 110
= 14.3 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.