A sample of nitrosyl bromide (NOBr) decomposes according to the equation 2NOBr(g
ID: 956839 • Letter: A
Question
A sample of nitrosyl bromide (NOBr) decomposes according to the equation 2NOBr(g)2NO(g)+Br2(g) An equilibrium mixture in a 5.00-L vessel at 100 C contains 3.25 g of NOBr, 3.02 g of NO, and 8.04 g of Br2. A:Calculate Kc. B:What is the total pressure exerted by the mixture of gases? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. C:What was the mass of the original sample of NOBr? Express your answer to four significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
The equation of the above reaction is
2NOBr(g)2NO(g)+Br2(g)
Divide the mass of each component in the mixture by its molecular mass in g/mole. This gives the corresponding numbers of moles. Then divide these by 5.00 L; the result gives the concentrations in molarity. Kc is then calculated by:
Kc = [NO]²[Br2] / [NOBr]².
=> Kc = [ 3.02]²[8.04] / [3.25]².
=> Kc = 6.942
2.) Add all the number of moles calculated in 1.). Then substitute into:
P = nRT/V;
since we are given T and V.
moles of NOBr = 3.25 / 109.92 = 0.0295 mol
moles of NO = 3.02 / 30 = 0.1006 mol
Mol mass of Br2 = 8.04 / 159.8 = 0.0503 mol
Total no. of moles = 0.0295 + 0.1006 + 0.0503 = 0.1804 = n
T = 283 K
V = 5 L
so P = nRT/V;
=> P = 0.1804 * 8.314 * 283 / 5 = 84.891 bar
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.