A sample of iron was burned in a crucible at high heat after cooling iron oxide
ID: 930207 • Letter: A
Question
A sample of iron was burned in a crucible at high heat after cooling iron oxide formed was weighed. Calculated results of the mass of iron and mass of oxygen (O) are given below. mass of FP = 0.9694g and mass of O = 0.4166g Calculate empirical formula of iron oxide formed in the experiment. Show all steps of calculations with conversion factor A sample of 1350 g of an impure sample of KHP was titrated with 0.120 m NaoH standardized solution. This volume of NaOH to neutralize was 35.50 mL of NaOH. Calculate this percentage of KHP in this sample Show all steps with units and Cv and FV.Explanation / Answer
Mass of Iron = 0.9694 g = 0.9694/55.85 = 0.017357 Moles
Mass of oxygen = 0.4166 g = 0.4166 /16 = 0.0260375 moles
Fe : Oxygen = 0.017357 : 0.0260375 = 17.3 : 26 = 1 : 1.5 = 2 :3
Hence Fe2O3 is empirical formula
Volume of NaOH = 35.5 ml
COncentration of NaOH = 0.12 M
= 0.12 x 35.5 / 1000 = 0.00426 M
Molar mass of KHP = 204.22
Actual mass of KHP = 0.00426 x 204.22 = 0.87 gm
Weight of KHP with Impurity = 1.35
Hence the percentage of purity = 0.87 x 100 / 1.35 = 64.44%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.