A sample of solid aluminum is heated with an electrical coil If 246 Joules of en
ID: 861193 • Letter: A
Question
A sample of solid aluminum is heated with an electrical coil If 246 Joules of energy are added to a 14.0 gram sample and the final temperature is 39.8 degree C what is the final temperature of the aluminum? Answer A sample of solid magnesium is heated with an electrical coil If 221 Joules of energy are added to a 12.2 gram sample initially at 22.0 degree C, what is the final temperature of the magnesium A sample of gaseous xenon is heated with an electrical coil If 26.3 Joules of energy are added to a 10.8 gram sample and the final temperature IS 38.8 degree C, what is the initial temperature of the xenon? Answer: degree CExplanation / Answer
1) energy req to rise temp of Al = mCpdT (Cp = 0.90 for Al)
246 = 14* 0.900*(39.8-T)
T=20.27 C == >20.3C
2) energy req to dec temp of solid magnesium =mCpdT (Cp = 1.01 for solid Mg )
221= 12.2*1.01*(T-22)
T=39.8C
3) energy req to dec temp of gaseous xenon =mCpdT (Cp = 0.158 fo gaseous xenon)
26.3 = 10.8*0.158*(38.8-T)
T=23.38C= 23.4C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.