A sample of nickel weighing 425 grams was initially at atemperature of 26.20 C.
ID: 687226 • Letter: A
Question
A sample of nickel weighing 425 grams was initially at atemperature of 26.20 C. It required 975 Joules of heat energy toincrease the temperature to 31.55 C. What is the specific heat ofthe nickel? please show formula,what each number means,and how tosolve thanks A sample of nickel weighing 425 grams was initially at atemperature of 26.20 C. It required 975 Joules of heat energy toincrease the temperature to 31.55 C. What is the specific heat ofthe nickel? please show formula,what each number means,and how tosolve thanksExplanation / Answer
We Know that Q = mC dt Where Q = amount of heat required = 975 J m = mass of Ni = 425 g dt = change in temperature = 31.55 - 26.2 = 5.35 oC C = specific heat of the nickel = ? Plug the values we have C = Q / mdt = 0.4288 J / g oCRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.