A sample of solid xanthone (C13H8O2) that weighs 0.6715 g is burned in an excess
ID: 496978 • Letter: A
Question
A sample of solid xanthone (C13H8O2) that weighs 0.6715 g is burned in an excess of oxygen to CO2(g) and H2O() in a constant-volume calorimeter at 25.00 °C. The temperature rise is observed to be 2.170 °C. The heat capacity of the calorimeter and its contents is known to be 9.586×103 J K-1.
(a) Write and balance the chemical equation for the combustion reaction. Use the lowest possible coefficients. Use the pull-down boxes to specify states such as (aq) or (s). If a box is not needed, leave it blank. + +
Based on this experiment: (b) Assuming that H° is approximately equal to E, calculate the standard enthalpy change for the combustion of 1.000 mol of xanthone to CO2(g) and H2O().
kJ mol-1
(c) Calculate the standard enthalpy of formation per mole of xanthone, using the following for the standard enthalpies of formation of CO2(g) and H2O(). Hf° H2O () = -285.83 kJ mol-1 ; Hf° CO2(g) = -393.51 kJ mol-1
kJ mol-1
Explanation / Answer
The balanced equation is
C13H8O2(s) + 14O2 (g) ---------------> 13CO2(g) + 4H2O(l)
heat given in combustion = heat absorbed by calorimeter
= heat capacity x rise in temperature
= 9.586x103 J/K x2.170 K
=2.08016x104 J
As the heat is given out in combution
heat given by xanthone = - 2.08016x104 J
b) Assuming delta E equal to delta H
0.6715 g of xanthone gives -2.08016x104 J of heat
1.0moles ( 196g/mol) of santhone gives
= 2.08016x104 Jx196/0.6715
= 6071.65 kJ /mol
c) For calculating enthalpy of formation of xanthone
C13H8O2(s) + 14O2 (g) ---------------> 13CO2(g) + 4H2O(l)
heat of reaction (combustion) = sum of heats of formation of products - sum of heats formation of reactnts
6071.65 kJ = [ 13 x(-393.51) + 4x (-285.83) ] - [ delta Hf of xanthone -0]
Thus delta H f of xanthone= -12328.48kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.