A sample of solid potassium chlorate was heated and decomposed into solid potass
ID: 561647 • Letter: A
Question
A sample of solid potassium chlorate was heated and decomposed into solid potassium chloride and oxygen gas. The oxygen produced was collected over water at 22 °C at a total pressure of 745 torr. The volume of the gas collected was 0.650L and the vapor pressure of water at 22 °C is 21 torr. 2 KCIO3(s) 2 KCl(s) + 3 O2(g) First, calculate the partial pressure of oxygen in the gas collected and determine the mass of potassium chlorate in the sample that decomposed. 0.0256 g KCIO3 2.32 g KCIO3 3.15 g KCIO3 2.09 g KCIO3 4.73 g KCIO3 1.67 g KCIO3Explanation / Answer
we have for O2:
pressure of O2 = total pressure - pressure of water
P = 745 - 21
P = 724 torr
= (724/760) atm
= 0.9526 atm
V = 0.65 L
T = 22.0 oC
= (22.0+273) K
= 295 K
find number of moles using:
P * V = n*R*T
0.9526 atm * 0.65 L = n * 0.0821 atm.L/mol.K * 295 K
n = 2.557*10^-2 mol
this is mol of O2 formed
From reaction,
moles of KClO3 reacted = (2/3)* mol of O2 formed
= (2/3)*2.557*10^-2 mol
= 0.01705 mol
Molar mass of KClO3 = 1*MM(K) + 1*MM(Cl) + 3*MM(O)
= 1*39.1 + 1*35.45 + 3*16.0
= 122.55 g/mol
we have below equation to be used:
mass of KClO3,
m = number of mol * molar mass
= 1.705*10^-2 mol * 122.55 g/mol
= 2.09 g
Answer:
partial pressure of O2 = 724 torr
2.09 g KClO3
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.