The current price of a stock is $54.5 and the annual risk-free rate is 1.1 perce
ID: 2744939 • Letter: T
Question
The current price of a stock is $54.5 and the annual risk-free rate is 1.1 percent. A put option with an exercise price of $55 and one year until expiration has a current value of $ 5.06 . What is the value of a call option written on the stock with the same exercise price and expiration date as the put option? Show your answer to the nearest .01. Do not use $ or , in your answer. Because of the limitations of WEBCT random numbers, some of the options may be trading below their intrinsic value. Note, the given interest rate is an effective rate, so for calculation purposes, you need only discount the using the risk free rate, no e x adjustment is needed.
Explanation / Answer
Using the put call parity
Call price + PV(Strike price) = Put price + Spot price
PUt price = 5.06
Spot Price = 54.5
PV strikr price = 55(1.011)
CaPrice = 5.06+54.5- 55/1.011
=59.56 -54.40158
=5.1584
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.