The current in the figure above is 0.87 A. (Let the internal resistance of batte
ID: 1683102 • Letter: T
Question
The current in the figure above is 0.87 A. (Let the internal resistance of battery 1 be r1 = 1.4 and the internal resistance of battery 2 be r2 = 1.1 .) r1 = 1.4 r2 = 1.1 .) a) Find the voltage drop Vab.(b) Find the power dissipated in R.
(c) Find the useful electric power supplied by battery 2. (Note: Do not forget the internal resistance of battery 2.)
(d) Find the rate at which chemical energy is stored in battery 1. (Note: Do not include power dissipated in the internal resistor of battery 1 in your answer.)
Explanation / Answer
I am so sorry. The 9.0 V battery is backwards. So the net voltage total is -3.0 V. Try using that for V and see what you get.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.