The current in the figure below is 0. 87 A. (Let the internal resistance of batt
ID: 1918829 • Letter: T
Question
The current in the figure below is 0. 87 A. (Let the internal resistance of battery 1 be r1 = 1. 4 Ohm and the internal resistance of battery 2 be r2 = 1. 3 Ohm. ) Find the voltage drop V ab. Find the power dissipated in R. Find the useful electric power supplied by battery 2. (Note: Do not forget the internal resistance of battery 2. ) Find the rate at which chemical energy is stored in battery 1. (Note: Do not include power dissipated in the internal resistor of battery 1 in your answer. ) For the circuit in the figure below, find the following. (Take epsilon = 5. 4 V, R = 4. 6 Ohm, and r = 1. 2 Ohm. ) the magnitude of the current and the direction of positive current magnitude direction the potential difference across the battery terminals a and b the rate at which heat is being produced in the 4. 6 Ohm resistor the rate at which heat is being produced inside the battery the rate at which the battery's chemical energy is being used Find the current at point (a) in the following figure. (Take I1 = 5 A, I2 = 7 A, and I3 = 8 A. )Explanation / Answer
www.merriam-webster.com/../question
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.